"Стилістика ділового мовлення та редагування службових документів" для спеціальності "Діловодство"

Редагування службових документів

Рекомендована література:

1. Волкотруб Г.Й. Стилістика ділової мови. - К., 2002.

Завдання до самостійної роботи.

1. Проаналізуйте фрагменти документів та документи. Виправте помилки.

Варіант 1

1. Начальнику електросвєт. Прошу вислати абонента книжки на свєт мені і Потапенку Дмитру. Його миші з'їли а мою діти вогнем спалили. Проситель Лукаш. 2. Посприяйте тому, щоб мені виділили комунальну квартиру з дитиною. 3. Шлюзи ставка були розриті екскаватором і була випущена вся дика риба. 4. Просю вислати кореспондента, нехай взнає, чим дихають наші местні власті. 5. Викликають інтерес трофеї Іванчука, зокрема його ікла. 6. Направляю шофера Бірюкова і прошу ще сьогодні заправте його бензином, бо він допізна возив телята по фермі (із супровідного листа). 7. Громадянка Пальцева навмисне знищує деревонасадження, безжалісно об'їдаючи їх своєю козою. 8. Я, Доценко Артем з групи КУБ-1, спізнився сьогодні на 10 хвилин уроку по математиці з причини, що затримався мій автобус.

2.

Деканові    Інститута    менеджменту Кривенко     Дмитру     Івановичу     від студента Климко Сергія

Заява

Прошу дозволити не здавати екзамен по філософії 20.06.2000 р.,  а перенести його на більш пізніший час, так як я із-за хвороби (дуже страшний грип) не встигаю підготовитись до нього.

Додаток: додаю справну від доктора щодо хвороби.

Дата                                           Підпис                           

Варіант 2

1. Прошу зробити мені копію з моїх дітей (із листа в нотаріальну контору). 2. При сільському опорному пункті створено загін по хуліганству і випивках. 3. А от наші меблярі представлені лише двох'ярусним ліжком. 4. Ремонтники достроково полагодили 14 тракторів, крім одного Степана Даниловича Яремчука, який цими днями вийшов з ремонту. 5. Товаришу Стрєльцов! Висилаю Вам протокол загальних зборів. Доповідачі прикладаються. 6. Всі ці комбайнери незабаром будуть повішені на Дошці пошани 7. Коли я одержав твоє фото, то подумав, що ти жива (із листа хлопця до дівчини). ). 8. Направляється тов. Товнір для проходження медичної комісії, яка буде працювати вихователем. 9. Я, Бережко Вадим, спізнився на першу пару з географії з причин безладдя на шляхах.

2.

КеруючомуБілоцерківського

будівельно-монтажного треста № 2 Глоджикурка Н.С.

бухгалтера Говорухи Н.Д.

Заява

Переконливо прошу звільнити мене з посади бухгалтера із-за таких важливих обставин:

1)низької заробітної платні:

2)упередженого ставлення головної бухгалтерши до її підлеглих,

3)тяжкої психологічної атмосфери в нашому колективі,

4)4) крім того, мені дуже далеко їздити на роботу.

5.12.01                               НД.Говоруха

Варіант З

1. Він систематично дебоширить мене і мою сім'ю. 2. Прошу редакцію відповісти, чи можна порушувати правила аморальної поведінки щодо сусідів. 3. Для ізольованого житла маю пріоритет: стаж, виробничу травму. 4. А невістка не схотіла витримувати випробувань життя і зробила з мого сина персону нон грата - здала в ЛТП. 5. Я звернулася до директора заводу з прокламацією, щоб він проложив водопровід. 6. Персонал свою роботу виконує недбало: в коридорах негігієнічна чистота, нема інвентаряталони дістпитання ввиду моєї хвороби язви зі скидкою. 4. В результаті побоїв у мене імєється на голові декілька шрамів і медична експертиза. 5. В мене на очах чорним по білому вона написала неправду, а я ще повинна очима світити. 6. Прошу зняти мене з гуртожитка. 7. Прошу комісію мене помилувать за мої нетрезві нарушенія. Я обіцяю взять себе в руки і вивести себе в люди. 8. Прошу вас відпустити мене в больницю із зубами. 9. Прошу правління колгоспу виділити мені путівку для оздоровлення ревматизму.

2.​

Головному  інженерові БМУ № 3Малига В.З.

Пояснювальна записка

1.01.2000 р.

Я, Губицький В.С., доповідаю, що в зв'язку із дуже поганим моїм самопочуттям в першій половині дня 1 січня, що пов'язано з святкуванням свята Новий рік, я зміг розпочати свою роботу тільки у другій половині дня.

Інженер по техніці безпеки В.С.Губицький

Варіант 4

1. Наш прораб молодий, але встиг проявити себе на ремонті печей, мобілізував юнаків і дівчат, щоб швидше здати їх в експлуатацію. 2. У бригадира першою думкою з'являється турбота: "Як поживаєш, моє поле?" 1 як при війську, він швидко готовий до зустрічі з ним (з листа до редакції). 3. Я відчинив двері своєї хати і був збитий з ніг сильнющим ударом. Коли опам'ятався, то побачив перед очима боксерську рукавицю на руці моєї жінки, що її сховав був на горищі ще в молодості (з листа до міліції). 4. Уже підготовлено в основному списки громадян, які підлягають паспортизації. Частина з них проходить останню стадію доробки (з листа до редакції). 5. Я, Янкова Анастасія, запізнилася 16. 09.99 р. у зв'язку з тим, що не дуже добре ходить транспорт і дуже багато людей, що не можна влізти. 6. Я, Шаутідзе Ірина, запізнилася на урок географії через те, що я знаходилась у бібліотеці, писавши реферат. Так як добиратися далеко, я спізнилася на 5 хвилин.7. Я, Гронт Олексій, запізнився 9.09.99 р. на 3 хв. математики з причини неуважності.8. Громадянин П. вдарив мене палицею по потилиці, в яку був забитий цвях.

2.

Розписка

Мною, Мирончук Миколою Леонідовичем, що мешкає по адресу 241234 Київ-42, вул. Драгомано-ва 24, кв. 139, дійсно получено від Романченко Леоніда Івановича, що мешкає по адресу 319498, Київ-78, вул. І.Кудрі 38, кв. 12, холодильник «Норд» (мотор № 36824) сроком на 4 місяця. Обов'язково поверну холодильник у визначений срок, тобто до 11.04.2001 р.

11.12.2000 р.       (Підпис Мирончука М.Л.)

Варіант 5

1. За неправильні дії касира автостанції просимо вибачення, які надалі повторюватися не будуть (з відповіді на скаргу). 2. Були такі випадки. Тим жителям, які мають собак і не прив'язані або зриваються з цепу, кореспонденції приносили назад. 3. Перетворився у розсадник бур'янів парк відпочинку робітників та службовців, які досягають уже півтора метра висоти. 4. Заготскот приймає свиней від індивідуальних здавачів, які мають вищу і середню вгодованість. 5. Групою народного контролю відкрито чимало недоліків у роботі вузла зв'язку, чим самим нанесено матеріальних збитків державі майже на 5 тис. гривень. 6. МК профспілки Липовецького райвузла зв'язку сповіщає, що замітка в газеті "Нове життя", надрукована в серпні місяці цього року "Перервана розмова", не відповідає дійсності в зв'язку з тим, що автор даної замітки на засідання МК при розбої даної замітки не прибув (з листа до редакції). 7. Я, Бочкова Анастасія, запізнилася на пару української літератури, тому що тролейбус, на якому я їжджу, погано ходить в моїй місцевості.8. Прошу вас відпустити мене в больницю із зубами. 9. Прошу правління колгоспу виділити мені путівку для оздоровлення ревматизму.

2.

ВАТ «Супутник»,

голові правління панові Рябуха П.С.

відінженера-програміста

Кузьменко

Пояснювальна записка 27.09.2001 р. я потрапив на роботу на годину пізніше початку роботи, бо в моїх домашніх апартаментах стався жахливий ексцес з водопроводом і я був змушений визвати працівника ЖЕКа (сантехніка), котрий півгодини чи навіть 40 хв. ліквідував несправність. Більше цього не буде. Обіцяю.

Дата                                                                              Кузьменко Т. Т.

Варіант 6.

1. Я звільнений з армії за станом здоров'я: виразка дванадцятипалої кишки з вислугою 29 років. 2. Прошу дать мені обов'язково отлучку, так як я хочу женитися на три дні. Робітник Піскун. 3. Прошу вас виділити мені для прання - мила. 4. Уже підготовлено в основному списки громадян, які підлягають паспортизації. Частина з них проходить останню стадію доробки (з листа до редакції). 5. Я, Янкова Анастасія, запізнилася 16. 09.99 р. у зв'язку з тим, що не дуже добре ходить транспорт і дуже багато людей, що не можна влізти. 6. Я, Шаутідзе Ірина, запізнилася на урок географії через те, що я знаходилась у бібліотеці, писавши реферат. Так як добиратися далеко, я спізнилася на 5 хвилин.7. Такий лейб-мотив цього вірша, який я написав. 8. Я давно хворію романтичним запаленням сердечного м'яза і мені потрібна путівка на курорт.9. Я, Третяк Юлія, запізнилася 29.10.99, тому що неможливо було виїхати.

2.

Доручення

Я, Петриченко Марія Миколаївна, доручаю отримати грошовий перевод у розмірі 150 (сто п'ятдесят) грн, що надійшов на моє ім'я з дому від батьків, моєму рідному   брату  Петриченко   Валерію   Миколайовичу,   1970 року народження.

Дата                  (Підпис Петриченко М.М.)

Самостійна № 16 Самостійна № 18