"Стилістика ділового мовлення та редагування службових документів" для спеціальності "Діловодство"

Розділові знаки в простому реченні.

Завдання 1. Знайдіть помилки в поєднанні однорідних членів речення у рекламних текстах та оголошеннях:

Завдання 2. Знайдіть помилки невдалого використання пасивних конструкцій та інші хиби. Виправте речення.

Ці речі не можуть купуватися кожен день, як їжа. Ваш купон повинен бути повернутий протягом 5 днів і Ви отримаєте подарунок: CD DIGITAL AUDO. Братом почищене взуття. Майже усі наші пари проводяться у четвертому учбовому корпусі. Обсяг інформації недопустимий для вивчення студентами. До Польщі був відправлений дипломант для укладання угоди. Як правильно оцінити те, що написано учнями? Всі гроші, які є на майдані, можуть бути кинутими у капелюх (тележурналіст І. Кондратюк). Всі студенти, які були показані на телевізорі, присутні сьогодні. Доповідь виголошена Юрієм Зінченком. Листи виймаються щоденно. Це перше, що дивує, переглядаючи книжку. В музеї І. Франка у Нагуєвичах згоріло Євангеліє, подароване Франком і передане музеєм релігії. Мною зароблені гроші. Його побито міліціонером. Нами будується Україна. Дорога викладена робіт­никами. Ці фрази важко сприймаються слухачами. Вашій увазі пропонується доповідь по темі….  Мною відвідуються факультативні заняття по четвергам.

Завдання 3. Виправте помилки, пов’язані з порушенням керування.

Адміністрація готелю зігнорувала попередженням. Урок, який нас нічому не навчив. Основна причина – недовіра рівню підготовки у школі. Доповідач докладно зупинився про роботу підприємства громадського харчування. Я вказав про те, що не всі недоліки враховано. Іванові не було в чому одягнутись. Він дуже любить і піклується про молодь, з нею лагідний і уважний. На ініціативу студентів фестиваль відбувся у Києві. Текст договору потрібно перекласти на українську мову. Управління по охороні справ споживача працює незадовільно. Вас хтось навчив цим рухам. Почуття гумору нашим читачам не зраджує. Українці сповнені щастям і надією. Наша влада знову ігнорує національного відродження.

Завдання 4. Виправте порушення порядку слів у реченнях.

Компютери атакують віруси. Мерія планує фарбувати фасади будинків у центрі Львова разом з власниками перших поверхів. Кожен Новий рік зустрічає по-своєму. Незважаючи на спотворене обличчя, медики запев­няють, що він здоровий. Увечері, 2 вересня, в одній із квартир на вулиці Зеленій у Львові, яка належить 21-річному безробітному львівянину, спалах­нула пожежа. Урожай збирає новий комбайн.

Завдання 5. Знайдіть помилки, пов’язані з координацію підмета й присудка. Виправте речення.

Я з друзями відпочивали в оздоровчому таборі “Політехнік-1”. Більшість молодих подружніх пар хотіли б мешкати окремо від батьків. За кордоном працюють велика кількість наших співвітчизників. У парламенті більшість депутатів вдягають маску. Тріо “Крайня хата” намагалися бути схожими на тріо “Либідь”.

Завдання 6. Відредагуйте ділові папери, правильно розставте розділові знаки.

У державну податкову інспекцію

 по Франківському районі м. Львова

Пояснююча записка

За звітний 2007 р. підприємством Мрія було отримано прибуток в розмірі два мільйона гривнів. Виробнича діяльність стала збитковою так як не в достатній мірі відпрацьовані зв’язки з поставщиками необхідної продукції.

(підпис)

Розписка

видана мною, Варваричом Богданом Васильовичом в тому, що я позичив гроші в розмірі 600 (шістьсот) гривнів у Борисенко Ігора Васильовича. Зобов’язуюсь цю суму повернути до 15 лютого 2009 року.

 

15 січня 2009                                                                                 (підпис)

 Завірено                                                                                         (підпис)

Завдання 7. Виправте мовностилістичні помилки в словосполученнях: ста­кан наполовину пустий, в помаранчевих палатках, бутилка пива, дві сутки, клубнічний (землянічний) йогурт, від першого лиця, склади з боєприпасами зірвано, за углом, міський каток, в ста метрах від зупинки, у п’яти хвилинах ходу, Президент працював в одній сорочці, важливо відмітити, тобі везе, здоровий образ життя, заслоняє від сонця, європейського зразку, металева банка, усі вже привикли, сотрудникові церкви Юра, покраска брів і повій, відпечатки пальців, відкрити очі, відкрити книгу, закрити  холодильник, прийомні дні, львівський почтальйон, постороннім заходити заборонено, знімати квартиру, послати по пошті, шкідлива привичка, завірена довідка, півтора гривні, пару слів, отримати перемогу, заказати їжу, перспектива на майбутнє, моя особиста думка, вірна відповідь, піти за водою, хворий грипом, завідувач касою, згідно розкладу, по сімейним обставинам, вільна вакансія, кольорова обкладинка, дуже вибачаюсь, доброзичливе відношення, воєнний квиток, правильний адрес, на протязі року, неабияке співпадіння, проїзний білет, туристичне агенство, людяний фактор, благородний поступок, досвідчений прораб, великі ножниці, отравлена їжа, привітання із шести­десятиріччям, зачекати пару хвилин, мішає співати, менша половина склянки, сорочка у полоску, піти за продуктами, звертатися по адресу, центр по техзабезпеченню, згідно до указу, по якому питанню, майстерня по ремонту взуття, відповідно ухвали, фільм по замовленню, відсутність по хворобі, їхати на Україну, розмовляти на англійській мові, радіти успіхам, поступити у вищий навчальний заклад, працювати по контракту, кругосвітня подорож, підписка на журнали, карманні розходи, регульований перехресток, ведучий інженер, рішаючий момент, курячі бедра, довідка по телефону, мова йдеться про людей, цьогорічна фасоля, здавати іспит, круглодобова аптека, нестерп­на нежить, кукурудзяні палочки, поломаний телефон, опинитися в дурнях, багаторічна переписка, торт на заказ, заставляємо прочитати, жалко віддавати, другим разом, смутно пам’ятати, смачне блюдо, давайте купимо, на рахунок цього питання, рекомендації про застосування, на протязі трьох місяців, згідно опису, текучість кадрів, виключно обдарований, вирішити вірно, з усією рішимістю, завірена справка, появитися невчасно, у відпо­від­ності закону, в’їзд по перепусткам, відпуск по догляду за дитиною, із наступаючим святом, надіслати відкритку, любиме заняття, об’єм робіт, солодкий напиток, прийняти участь, іти по вулиці, вибачте мене, давай це зробимо.

Завдання 8. Відредагуйте слова та словосполучення: вчена ступінь, матема­тична степінь, сама сильна біль, прозора тюль, велика продажа, літра води, завсклад, завідуючий кафедрою, досвідчена банкір, господарські приладдя, сучасна мебель, чорні чорнила, по всім питанням, по показникам, з нежиттю, не бачити обличчь, контрабанда з Парижу до Харькова, з благодійного фонда, дзвонять з банка, зміни до бюджета, з вексельом, керувати біржою, договір з вигодонабувачом, не внесли внеска, не заборонили випуска нових банкнотів, більш економніша пропозиція, найбільш відданіший працівник, най­самабільша скидка, самий розумний брокер, самий менший борг, економніший інших, збитковіше всіх підприємство, самий головний бухгал­тер, два києвлянина, півтора дні, півтора години, півтори кілометри, шість восьмих розчина, два з половиною відсотка, чотири з четвертю процента, три рефе­рата, два договора, чотири документа, сто грам, чотирнадцять кілограм, одинадцять цілих сім десятих відсотки, півлітри соку, ноль цілих пять десятих ставки, привітати з першим вересням, перед десятим червням, восємдєсят гривен, сємдєсят два долара, поставити пятьорку, їхати на тройці, пара слів, через пару хвилин, одні двойочники, хтось другий, в двох словах, один за другим, два роки назад, семидесятиріччя, пятиде­сяти­томник, шестидесятники, семеро президентів, троє міністрів, сорокам двом банкірам, із шістдесяти семи економістами, із вісімдесяти чотирьма друзями, до пятидесяти сімьох відсотків, від сімсот девяносто трьох гривен, давайте обговоримо питання, навчатись інформатиці, хворіти брон­хітом, працювати по сумісництву, постачати товарами, звертатись по адресу, вибачте мене, не зрозумів коментаря, не відшукав інвентар, не збу­дував будинок, ведучий програміст, керуючий, копіюючий пристрій, голову­ючий на засіданні, обслуговуючий персонал, потрясаючий результат, слідуючим образом, слідуючого разу, обнаружили наступні проблеми, прийти до слідуючих висновків, шокуючий поступок, не дивлячись на перешкоди.

Завдання 9. Відредагуйте речення і поясніть характер відхилення від норми.

Щоб успішно здати іспит з математики, треба вірно вирішити всі задачі, що є в збірнику. Вони лагодять між собою, тому ходити до них у гості завжди приємно. Ця аптека працює круглодобово, тому це лікарство можете купити пізніше. На протязі тижня було перевірено стан відвіду­вання студентами лекцій і практичних занять. Його всіляко переконували не втручатися в суперечку, але він настоював на своєму. Мені не раз приходилось бувати в цих краях. Знаєте, простіше всього виключити цих людей зі складу комісії. Цьогорічна олімпіада з математики у всіх відно­шеннях була краща минулорічної. Кожному є чому повчитися. У тексті зустрічаються мовні огріхи. Слідкуйте за своїм мовленням! Вчіться правиль­но формувати запитання. Інтереси виробника і споживача співпадають. Особистий підпис слід завірити в нотаріуса. Документ не повинен супере­чити існуючому законодавству. Новобранцям видали воєнний одяг. На протязі кожного семестру студенти мають скласти два модуля. Згідно до змін відносно оцінювання знань учнів введено 12-ти бальну систему. Цього літа Марія наварила 12 банок вишень в особистому соці. Ювілярові побажали щастя у власному житті. Петро Васильович вірно зауважив про демогра­фічну кризу на Україні. Я вибачаюсь за своє запізнення, другим разом таке не повториться. Яка зараз година? Віткритка із дуже гарним привітанням дійшла до адресанта. Пропозиції та зауваження надсилайте за адресом. Я проживаю по такому адресу: м. Львів, вул. Шевченка, 24/5. Він зробив вигляд, ніби нічого не сталося.  Марія доглядала за своєю бабусею тільки для вигляду. Поет-гуморист завжди є на виду у критиків. Сестри-близнючки і виду не подали, що змовилися. Нечемним дітям Св. Миколай у вигляді подарунка дає різку. Навіть у якості замісника головного бухгалтера пан Мар’яненко не мав права підписувати цю угоду. На період відрядження  викладача практикант працював як його заступник. Львів не виключення, коли говоримо про нестачу гарячої води у домівках. Це виключно обдарований студент. Я поступив до університету в 2007 році. Василь на екзамені з історії України витягнув 5-й квиток. Щасливий білет кондуктор автобуса видала Юркові. Вперше мій лотерейний квиток був виграшним. Назар все-таки вирішив одружитися на Марійці. Вибачте мене за те, що я пішов швидше. Так як я мав доглядати за хворим братом, то не зміг працювати в поті лиця до вечора. З біллю у серці повідомляємо… Майже в три раза збільшилось виробництво українських автомобілів. Півтори тижні тому 52 відсотка працівників гуртівні погоди­лись із 12 годинним робочим днем. На протязі цілої перерви старшокласники насміхалися над меншими школярами. Американський уряд розгорнув досить потужну військову компанію в Іраку. Новобранцям видали воєнний одяг. Дівчатка вирішили піти до парку на качелі. Ми купимо купейні квитки на любий поїзд до Києва. Постороннім прохід заборонено. Візьміть здачу з двох гривнів. Марійка доказувала, що іменно вона написала статтю до газети. Студенти мають льготи на проїзд у громад­ському транспорті. Виборча компанія президента вже давно завершилась. Мене болить майбутнє нашої молоді. У своїй автобіографії я не написав відомостей про батьків. Отпуск нашого директора вже продовжується десять днів. Оголошено вільну вакансію електрика. Візьміть здачу з 10 гривнів. Нещодавно відкрили музей під відкритим небом. У продажу надійшла скляна чеська посуда. Петро, давай сьогодні не будемо запізнюватися. Згідно домовленості проект буде зданий на слідуючій неділі. По понеділкам він получає заказні листи і грошові переводи. Він розповів цю історію в двох словах. По багаточисленним замовленням Олександр Пономарьов виступив із сольним концертом у Харькові. Батьки пішли у магазин за подарками для своєї донечки. Треба проконсультуватися із заступником директора по виховній роботі. Ми не прийшли вчасно так, як відвідували товариша, хворого грипом. По вівторкам проводяться консультації з української мови. Сьогодні видався жахливо вдалий день. Ми накінець-то оформили заяви, автобіографії та документи. Він працює не по прямому призначенню. За виключенням Васі всі виконали домашнє завдання. Не мішало би вивчити тему про походження української мови. Я вивчив усі екзаменаційні квитки. Ідем купим білети на поїзд. Начальник по-доброму відноситься до подчиньонних. Головна бухгалтер помилялася в усіх відношеннях. У Грузії ввели військовий стан. Молодожони заказали свадєбні кольца в майстерні по виготовленню ювелірних прикрас. На мій адрес вислали грошовий перевод. На рахунок цього я маю свою власну думку. Моє відношення до любого з вас обєктивне. Студент здійснив вірний переклад з венгерської мови. По технічним причинам відключили кабильне телебачення. На компютері я встиг опрацювати великий обєм інформації. Коля зробив вигляд, що не почув. Ця дівчина красивіша всіх. Дякуючи товаришці, я написала контрольну самекраще. Вивчити – ось вірний спосіб здати іспит. Виконати домашнє завдання рахую своїм обовязком.

Практична № 16 Практична № 18